• Корисні комахи

    Урок пізнання світу Шкідливі і корисні комахи 1 клас

    16.10.2015

    Вчительські університети

    План-конспект.

    Предмет: пізнання світу

    Клас: 1

    Учитель: Бойченко Ірина Андріївна Костанайська область, р. Рудний,

    ДУ «Середня школа №1»

    Тема: Шкідливі і корисні комахи.

    Мета:

    Розширити знання дітей про шкідливих і корисних комах, викликати бажання самостійно здобувати знання.

    Завдання:

    1.Виявити і розширити уявлення учнів про шкоду і користь.

    2.Розвивати пізнавальну активність учнів через самостійний, творчий пошук необхідної інформації.

    3.Розвивати творчі здібності учнів, уміння працювати з додатковою літературою.

    4.Виховувати вміння працювати в групах.

    5.Виховувати дбайливе і екологічно правильне ставлення до комах.

    Обладнання: комп’ютер, інтерактивна дошка, готовий фліпчарт, телевізор, відеоплеєр, енциклопедії «Я пізнаю світ», роздатковий матеріал для учнів.

    Підручник: «Пізнання світу -1», Атамура 2008. К. Ж. Жунусова, К. А. Аймагамбетова, Н.І. Нурахметов

    Тип уроку: урок — дослідження

    ХІД УРОКУ.

    1. Оргмомент.

    2. Мотиваційний момент.

    Комар, вівця, корова.

    Змія, жук, ящірка.

    — Як назвати їх одним словом?

    — Хто такі комахи? (слайд № 5)

    Слайд 5

    — Яких комах ви ще знаєте?

    — Отже об’єктом нашого дослідження і будуть КОМАХИ (слайд №6)

    Слайд 6

    — А може навколишній світ обійтися без комах? Чому?

    — Значить проблема над якою ми зараз будемо працювати: З’ясувати, приносять комахи користь або шкоду. (слайд № 7)

    Слайд 7

    — Зібралися всі тварини в коло і почали сперечатися, хто понад усе, а кого потрібно прибрати з комах. Тут вийшов вперед ведмідь і говорить:

    Ведмідь:

    Комах дуже багато на Землі, їх більше, ніж усіх тварин разом. Ці комарі і мухи кусаються тільки так інфекції переносять, а оси грабують бджіл, мій мед крадуть. Інша справа бджоли — вони дають мед, а я його люблю. Давайте залишимо тільки бджіл (слайд № 8)

    Слайд 8

    4. Робота над новим матеріалом.

    а) Розповідь вчителя

    У світі дуже багато комах. Вони бувають зовсім маленькими і великими. Одні літають, інші повзають або стрибають, одні живуть кілька років, інші — один день, одні – корисні, інші – шкідливі.

    — Як ви думаєте, комахи приносять користь чи шкода?

    — Комахи в природі необхідні, тому що.

    — Комахи природі тільки на шкоду, так як.

    б) Робота в групах (слайд № 9)

    Слайд 9

    I група — Використовуючи свої знання і спостереження заповнити таблицю про мураху і метелику.

    II група — Вивчити запропонований матеріал про сонечка і комарі і заповнити таблицю.

    III група – Подивитися відео матеріал про бджіл і заповнити таблицю.

    IV група – Знайти в енциклопедії матеріал про колорадському жуку, вивчити запропонований матеріал і заповнити таблицю.

    Додатковий матеріал:

    Колорадський жук Я – закордонний гість. Прилетів до вас з далекої Америки, штат Колорадо. Дуже люблю поїдати траву молодого картоплі, томатів, баклажанів та інших рослин. Хоча, забарвлення у мене яскраве, оранжево-чорна, птиці мене не чіпають. Єдиний мій пернатий ворог – фазан. Але він живе не скрізь.

    Комар. Хто з нас не проклинав докучливе комариное плем’я? Особливо на природі, де атаки крилатих кровопивців цілком здатні погубити всю чарівність тихого літнього вечора. Та й у місті від них часом життя немає. Варто потрапити в спальню одному єдиному комарику, і можна попрощатися зі спокійним сном. Але маси личинок комара, що живуть у воді ставків і озер, служать там одним з головних джерел живлення риб, особ-але молодий рибки.

    Тля не тільки виснажує рослини, висмоктує соки, але і забруднюють своїми виділеннями листя, як би душать рослини. Листя скручуються і засихають.

    Сарана — шкідлива комаха. Одна сарана не приносить великої шкоди, але коли вони збираються у величезну армію, то бути біді. Вони летять величезною хмарою, опускаються на сади, поля. Приліт такої хмари – страшне лихо, вона несе голод людям.

    Мураха. Я — мураха. Нас називають лісовими санітарами. Ми знищуємо шкідливих комах, які завдають шкоди лісу. Мурахи одного гнізда за день знищують 15 тисяч комах. Щоб добути таке число комах, дятла доводиться трудитися 20 днів. Не разоряйте мурашник! Ми друзі людей.

    Бджола дає мед, лікує людей, з бджолиного отрути отримують багато ліків, годує тварин. Натуральний мед і бджолиний отрута володіють цінними лікувальними властивостями. Також бджола опыляет рослини. Але від укусу бджоли гинуть багато тварини, птахи і звірі. Ось їжак зовсім не реагує на укус бджоли.

    Божа корівка. Я тільки на перший погляд зда нешкідливим жучком, а насправді я – страшний хижак. Я не даремно так клопітно бігаю по гілочок і листочків, швидко переставляючи свої крихітні ніжки в пошуках їжі. Моя їжа — попелиці, крихітні, але дуже шкідливі комахи, сисні сік з рослин, а так само кліщі, личинки колорадського жука та інші шкідники. Апетит у мене хороший – за день я можу з’їсти 200 попелиць.

    Жук – могильник. Я – «лісовий санітар». Людт ніколи не бачать в лісі мертвих птахів і звірів, а адже не всі з них гину в пащах тварин, багато помирають своєю смертю або гинуть від хвороб. Ви, люди, не бачите мертвих звірів, тому що ми, жуки – могильники, добре працюємо.

    в) Звіти груп. (слайди з № 10 по № 15)

    Висновок:

    — чи Можна однозначно сказати комаха приносить користь чи шкоду?

    — Чому?

    г) Физминутка для очей (слайд № 16)

    д) Гра «Потопаем — похлопаем» (слайд № 17)

    — Якщо я буду говорити про користь, ви плескайте у долоні, якщо про шкоду, тоді тупайте ногами:

    — Збирають мед;

    — Їдять шкідливих комах;

    — Переносять заразні захворювання;

    — Доставляють радість і гарний настрій;

    — Поїдають молоду зелень;

    — Збирають сировину для ліків

    е) Творча робота (в парах) (слайд № 18)

    — Продовж висловлювання.

    Я зірвав квітку – і він зів’яв.

    Я зловив жука – і він помер у мене на долоні….

    І тоді я зрозумів, що торкнутися краси можна тільки …

    (серцем)

    5. Закріплення нового матеріалу

    а) Читання тексту в підручнику з абзаців (с. 95)

    б) Робота з питань

    — Як розмножуються комахи?

    — Хто з’являється з яєць?

    Короткий опис статті: корисні комахи

    Джерело: Урок пізнання світу «Шкідливі і корисні комахи» 1 клас — Початкова школа — В допомогу вчителю — Вчительські університети — Колеги

    Також ви можете прочитати