• Отруйні комахи

    Урок навколишнього світу Лісові небезпеки

    20.09.2015

    Урок навколишнього світу «Лісові небезпеки»

    Від правильно побудованих взаємин людини з природою залежить багато чого, в тому числі і добробут самого людини. Основи біологічних знань формулюються в учнів вже в початкових класах. Даний урок повністю відповідає цій тематиці. Він присвячений вивченню рослин, комах, їх екологічних груп і взаємозв’язків, охорони природи, правил поведінки в лісі, прийомам надання першої допомоги при отруєнні отруйними рослинами, при укусі комах.

    Один з головних аспектів уроку — це поповнення знань молодших школярів про біології, небезпечних для людини представників флори і фауни, які можуть бути причиною виникнення захворювань.

    Для ознайомлення учнів з біологічними особливостями отруйних рослин і комах був обраний нетрадиційний урок — заочна подорож у ліс. Для цього дітьми разом з батьками була проведена попередня підготовка за групами:

    додатковий матеріал Підібраний про місяці лютому.

    Підготовлені повідомлення за темами: «Що таке комахи»; «отруйні рослини».

    Прочитані і підготовлені короткі перекази творів Ст. Бьянка «Їстівні гриби», «Поганки» і Ю. Дмитрієва «Розповідь про лесю».

    Під час заочного подорожі, роблячи зупинки в намічених місцях, розповідали і показували отруйні рослини і комахи, звертали увагу на біологічні характеристики об’єкта (висота, довжина, форма, колір, розмір, забарвлення тощо) з’ясовували ступінь їх отруйності. Для цього були оформлені стенди:

    «Їстівні і неїстівні гриби»;

    «Як прекрасний цей світ» (про комах);

    «Правила поведінки в лісі».

    У ході уроку використовувалися вірші, оповідання про комах і рослини, загадки, кросворди, екологічні задачі, гра «Дізнайся за описом», вікторина, презентація уроку. Все це систематизує і розширює уявлення дітей про отруйні рослини, комах, допомагає краще їх запам’ятати, пізнати, розширює кругозір і розвиває уяву дітей, зміцнює інтерес до пізнання навколишнього світу, збагачує досвід учня. Урок націлений на формування у молодших школярів обґрунтованого поведінки у природному середовищі, правил безпечної поведінки у лісі, прийомів з надання першої медичної допомоги при отруєнні отруйними рослинами, при укусі комахами і дбайливого ставлення до багатств природи. Все в природі взаємопов’язано.

    Цілі. вчити дітей розрізняти їстівні та неїстівні гриби, ягоди, жалких комах. Спільно з дітьми формулювати правила безпечної поведінки у лісі, повторити та закріпити правила поведінки в природі. Виховувати дбайливе, уважне ставлення до природи. Розвивати спостережливість, мовлення, мислення, уміння працювати колективно.

    Обладнання: презентація до уроку. Плакати: «Правила поведінки в лісі», «Їстівні і неїстівні гриби», «Як прекрасний цей світ», музичний супровід. Назви команд з малюнками звірів, малюнок кошика — кросворду, картки-завдання для синоптиків, конверт з назвами грибів. Малюнки Кузі і Маркеши, фішки.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент.

    1. — Сьогодні ми вирушаємо в подорож. А куди, дізнаєтесь тоді, коли отгадаете загадку: Хто, як тільки стане жарко,

    Шубу на плечі натягне,

    А нагряне холод злий —

    Скине шубу з плечей геть.

    (Ліс)

    — Так, ми з вами вирушаємо в подорож по лісі. Нам з вами, хлопці, просто пощастило. Ми живемо в чудовій місцевості. У нас на Уралі багато лісів, яскраво виражені всі чотири пори року. І ми можемо спостерігати красу леси навесні і влітку, восени і взимку. (Показ картин року).

    2. У нашій подорожі беруть участь три команди. Давайте дізнаємося назва команд.

    1 Представник команди.

    Це хижі тварини, невеликих розмірів. Живуть у лісах, у запущених садах. Їсть жуків, дощовиків, жаб, змій. У разі небезпеки згортається в клубок. (Їжак). Назва команди «Їжачки».

    Представник 2 команди.

    Це тварина до зими утеплює своє гніздо, яке служить їй надійним захистом під час сильних морозів і негоди. А вона будує його в розвилках гілок або в дуплах дерев. Сама про себе говорить: «Ходжу в пухнастій шубі, живу в густому лісі, в дуплі на старому дубі я гризу горішки. (Білка). Назва команди «Білка».

    Представник 3 команди.

    Він довгу зиму проводить у барлозі. В цей час він нічого не їсть, а живе за рахунок накопиченого влітку і восени жиру. У лютому з голих ступень його сходить стара, груба шкіра, а молода, ніжна потребує зігріванні. Облизуючи підошви, гарячим язиком, він прицмокує губами. Ось і здається, що він смокче лапу, а насправді він зігріває її губами і мовою. (Ведмідь). Назва команди «Ведмежата».

    (За гарне уявлення команди отримують по жетону — сонечку).

    II. Актуалізація знань.

    — Але перш ніж відправитися в подорож ми повинні послухати повідомлення синоптиків. Для цього нам приготували завдання Кузя і Маркеша — наші з вами друзі.

    (Кожній команді дається завдання на листочку).

    1 команда.

    Описати сьогоднішній день і розповісти все, що знаєте про лютому. (Сьогодні погода. t 0. опадів. вітер. У старовину лютий називали «ветродуш», «холодець», «снежень», «бокогрей», тому що у другій половині починало пригрівати сонце. Завірюха та хуртовини на лютий налетіли. У лютому два друга — мороз та заметілі. Бурі та хуртовини під лютий налетіли. У лютому зима з весною зустрітися вперше.

    Прочитати і вибрати явища, найбільш характерні для зими і підкреслити їх:

    снігопад, дощ, туман, сніг, льодохід, заметіль, повінь, іній, паморозь. замети, роса, гроза, ожеледиця, наст, блискавка.

    Тривалість дня — (ночі).

    Водойми — замерзли.

    Грунт — (під снігом).

    III. Повідомлення теми і мети.

    Про якому місяці зараз говоримо?

    Лютий — останній місяць зими. Закінчується календарна зима, але справжня зима тривати у нас 5 місяців. Російський народ скучив за довгу зиму по весні, по теплу і хоче швидше проводити зиму. І ось Кузя з Маркешей дуже чекають весни і вони дізналися, що нам сьогодні потрібно побувати у літньому лісі, і вони вирішили відправитися з нами і вивчити всі лісові небезпеки, щоб, коли влітку підемо в ліс знали їх і остерігались їх, повторити правила поведінки в лісі. Закрийте очі і уявіть (звучить музика, на фоні музики читають вірші)

    Вночі темною, грозовою?

    Що там шепочеш на зорі?

    Весь в росі, як в сріблі!

    Хто в глушині твоєї таїться?

    Що за звір?

    Всі відкрий, не утаи:

    Ти ж бачиш — ми свої!

    Робота над новим матеріалом.

    1. Відкрили очі, уявіть собі, що ми на великій сонячній галявині, навкруги все цвіте, співають птахи, ой. а це що? Щось дзижчить. Та тут дуже багато комах. Наша перша зупинка — «Поляна комах». Кого ми тут можемо побачити? (Божу корівку, мурашки, метелика тощо)

    Команда «Білченята» розповідає про комах.

    Розповідь:

    Слово «комахи» походить від слова «насічка», «насекать». Якщо уважно розглянути черевце метелика або жука, то можна побачити на ньому поперечні смужки, немов черевце насечено. У них є черевце, груди, голова, і у всіх по 6 ніг. Комахи — найчисленніша група тварин. Вони дуже різні за зовнішнім виглядом і мають багато пристосувань до життя. Одне з таких пристосувань — маскування. Багато комахи з яскравим забарвленням. Ця забарвлення ніби говорить: «Не чіпай мене, буде погано, я несмачна їжа». Їх здалеку видно, і вони не ховаються, не поспішають полетіти. Така комаха — погана здобич! Багатьох не відразу побачиш. Забарвлення і малюнок їхніх крил схожі на кору, на листочок і т. д. Комахи з приховується забарвленням завмирають, не ворушаться. Але також комахи вміють захищатися. Вони можуть жалиться або роблять вигляд, що хочуть налякати ворогів. Наприклад, жук-бомбардир при небезпеці зупиняється, піднімає черевце і опускає голову, а потім лунає легкий тріск і з кінчика жучиного черевця щось вилітає, схоже на маленьку хмарку. Це він так лякає ворогів!

    Комахи живуть всюди: на воді і під водою, на землі і під землею, в траві і деревині. Одні комахи вміють літати, інші повзати, треті стрибати або бігати.

    Комахи дуже різноманітні і красиві (показ банера з комахами), але всі комахи нешкідливі або може бути будь-то варто побоюватися? (Відповіді дітей).

    Так, є жалкі комахи: бджоли, оси, шершні, джмелі (розглядають по малюнку в підручнику).

    Розповідь вчителя за підручником (стор 33)

    — А ось тепер увага!

    Є дуже отруйні комахи!

    Тарантули: нараховують 13 видів тарантулів або мізгірь. Його довжина сягає 3,5 — 4 см, тіло мохнате, жовто-буре з чорним малюнком, що складаються зі смужок і плям.

    Каракурт. У Росії відомі 2 види цих павуків. Небезпечна тільки самка. Її довжина 1,5 — 2 см, на черевці невеликі червоні плями і білі. Самець менше самки, і його забарвлення більше світла, а яскраво-червоні плями на черевці обведені білим обідком. Отрута каракурта перевершує токсину гримучої змії в 15 разів.

    Скорпіон. Загін включає близько 650 видів, але у нас в країні зустрічаються лише деякі. За зовнішнім виглядом вони нагадують маленьких річкових раків.

    Висновок: Який висновок мають зробити? (Не знаєш комахи — не чіпай руками! Не роби різких рухів, щоб не злякати комаха, підходь до нього так, щоб на нього не впала ваша тінь.)

    3. А тепер Кузя і Маркеша приготували загадки про комах.

    Восени в щілину забереться, (показ малюнка)

    А навесні прокинеться. (Муха)

    Ніс довгий, голос тонкий.

    Сік з квітів вона бере

    На лузі живе скрипаль,

    Носить фрак і ходить навскач. (Коник)

    У лісі біля пня суетня, біганина:

    Народ робочий весь день клопоче. (Мурахи)

    Хто за пічкою живе,

    Спати мені вночі не дає? (Цвіркун)

    Модниця крилата, смугасте плаття.

    Зростанням хоч і дитина, вкусить — буде погано. (Оса)

    4. — Що буде, якщо зникнуть комахи? (комахи необхідні рослинам, щоб запилювати їх — якщо зникнуть бджоли, джмелі, метелики, квіткові мухи, то почнуть зникати і рослини, тому що рослини не можуть утворити плоди і насіння.

    Якщо зникнуть комахи — санітари, ліс буде забруднюватися. Ми ніколи не побачимо в лісі мертвих птахів і звірів, а адже не всі потрапляють у пащу хижаків, багато помирають своєю смертю або гинуть від хвороб. Але ми їх не бачимо, тому що добре працюють жуки — могильники. Зникнуть комахи, а слідом за ними будуть зникати і багато птахи, звірі, риби, які харчуються ними. Люди повинні оберігати комах. А ви спробуйте дізнаватися про них багато більше, щоб не стати їх жертвою. (Правила: 1) Не чіпай руками; 2) Не роби різких рухів, щоб не злякати; 3) Підходь до нього так, щоб на нього не впала ваша тінь.)

    IV. Физминутка.

    А тепер ми відпочинемо і перейдемо на іншу галявину.

    «Пісня Червоній шапочці»

    V. Продовження роботи над темою уроку.

    Подивіться уважно і скажіть, де ми опинилися? (на грибний галявині)

    — Хлопці з команди «Ежата» розкажуть нам про гриби? («Лісова газета» Ст. Біанкі, розповідь «Їстівні гриби», стор 160)

    — Про які гриби йдеться в оповіданні (боровик, маслюки, рижики, підберезовики, підосичники)

    А ще, які гриби знаєте?

    Яким одним словом можна назвати всі ці гриби? (їстівні)

    А які ще гриби бувають? (неїстівні)

    Розповідь «Поганки» («Лісова газета», стор 160)

    Яка небезпека підстерігає нас тут? (Не брати неїстівних грибів, вони отруйні)

    Які гриби їстівні, знаєте? (мухомор, бліда поганка, несправжні опеньки, сатанинський гриб, жовчний гриб)

    Які правила повинні пам’ятати? (Не збирай неїстівні гриби; не штовхай гриби, навіть неїстівні; зрізуй гриби ножиком; не розривай грибницю (міцелій) — тобто підземну частину гриба. Грибниця (міцелій) може ділитися, розростатися, захоплюючи нові території і давати нові потомства.)

    Екологічні загадки

    (стор 71 журналу «Початкова школа» № 6-00, стор 71)

    Кузя і Маркеша кожній групі приготували своє завдання.

    «Їжачки» — розташувати назви грибів на 2 групи: їстівні та неїстівні.

    «Білченята» — відгадати кросворд. Які гриби зібрали Кузя і Маркеша? Які вони не взяли?

    • сироїжки
    • підберезник
    • груздь
    • рижик
    • маслюки
    • лисички
    • опеньки
    • підосичник
    • мухомор
    • поганка

    Ведмежата. Гра «Дізнайся за описом» (стр. 69 «Початкова школа» № 6-00)

    Висновок: Навчилися розрізняти гриби, запам’ятала правила збору грибів:

    • не порушувати тишу;
    • не розгрібати грунт, щоб не зруйнувати грибницю;
    • не брати грибів, якщо сумніваєшся в них;
    • не чіпати отруйні гриби, залишити їх для тварин;
    • обережно зрізати або викручувати гриб;
    • більше читати про грибах — буде менше сумнівів.

    — І так, вирушаємо далі (під музику «Про Червону шапочку» переходимо на наступну галявину «Рослин»)

    Хлопці з команди «Ведмежат» розповідають розповідь про лесю Ю. Дмитрієва (в скороченні стор 183 «Я йду на урок у початковій школі» — природознавство)

    — Нас оточує чудовий і дивовижний світ рослин. Всі ми радіємо тінистому лісі і барвистому лузі, насолоджуємося красою та ароматом квітів, ласуємо ягодами і горіхами. Чи знаєте ви, що велике дерево і маленький кущик, кожна травичка — це рослини? Згадайте, скільки рослин кожен з вас бачив навколо. Вони дуже різноманітні. Одні — великі, інші — маленькі. Одні протягом року зелені: ялина, сосна, а такі, як береза, липа, клен скидають листя на зиму. Одними ми прикрашаємо квартири, подвір’я, а інші використовують в їжу, іншими годуються тварини, з деяких виготовляють ліки, що використовують в будівництві, всі рослини очищають повітря. Але і серед рослин нас можуть підстерігати небезпеки.

    Розповіді учнів.

    Білі горошки

    На зеленій ніжці. (Конвалія)

    Так, це пахучі конвалії.

    — Конвалія живе найбільша 21 рік. Перший раз цвіте у віці 7 років, а до десяти — дванадцяти років рослини втрачає цю здатність. Корневица утворює щорічно нові листя, а квітконоси утворюють тільки через 2-3 роки. Ось і виходить, що за своє довге життя конвалія цвіте всього 2-3 рази. А чи знаєте ви, що квіти конвалії перетворюються в червоні плоди? Тільки їх не можна чіпати, а тим більше їсти. Вони отруйні! Та й вся рослина конвалії отруйна, але препарати з листя, квіток, насіння — це лікарські засоби, які покращують роботу серця.

    Часто в лісі можна зустріти ще одне отруйна рослина — вороняче око. У цієї рослини пряме стебло, що несе один квітка. Назву дано за схожість плода — ягоди — з оком ворони.

    По сирих місцях та галявин зростає черемица біла. Це дуже отруйна рослина! У нього прямі товсті стебла, дуже широкі листя.

    Таке отруйна рослина — це блекота чорна. Стебло товстий, гіллястий, висотою до 80 див. Листя великі, зубчасті, зверху темно-зелені, знизу сірувато-зелені. Рослина покрита тонкими клейкими волосками, видавничими неприємний запах. Квітки складаються з 5 пелюсток брудно-жовтого кольору з фіолетовими жилками. Блекота чорна зустрічається майже по всій території Росії.

    Калюжниця належить до сімейства лютикова. Її квітки жовті. Листя серцеподібні і ниркоподібні. Зустрічається на сирих місцях, по берегах річок, ставків, на болотистих луках. Зелені частини рослини дуже отруйні.

    На лісових галявинах у розпал літа розквітає аконіт, або високий борець. З цією рослиною пов’язана одна дуже сумна легенда.

    Поблизу гір Аконі знаходилася печера, що веде в пекло. Вхід охороняла пес Цербер. Геракл переможе Цербера і вивів його на землю. Від сонячного світла пекельний пес прийшов в жах, з його пащі потекла слина, з якої виросла рослина — аконіт.

    Лісова дафна цвіте лілово-рожевими квітками, що нагадують бузок. Ягоди дафни яскраво-червоні і дуже отруйні: 5-6 ягід смертельні для людини, 30 грамів листя отруюють кінь. Навіть від дотику до кори дафни на руці можуть з’явитися пухирі.

    Висновок: Запам’ятайте ці рослини! Не слід збирати не відомі вам рослини. Не можна, ні в якому разі, брати їх в рот.

    VI. Узагальнення знань.

    — Нам пора повертатися додому. Закрили очі (Під музику читається вірш)

    Сонце ховається в туман,

    Ліс дрімучий, до побачення!

    ти Захистив нас від спеки,

    Напоїв живою водою,

    Для здоров’я, свіжих сил

    Добрий ліс,

    Могутній ліс,

    Повний казок і чудес!

    Відрили газу. Ось ми і в класі. А зараз невеличка вікторина.

    Яку назву зайве і записати:

    а) підберезник, підосичник, жовчний, сироїжка, рижик;

    б) мухомор, опеньок несправжній, бліда поганка, білий, дощовик несправжній.

    Назви самий отруйний гриб. (Бліда поганка)

    Назва якого отруйної рослини лісу пов’язане з назвою птаха? звіра? (Вороняче око. Вовче лико)

    гарна квітка, але отруйний. Злий, лютий, як кажуть про нього в народі. (Лютик)

    Що трапляється з бджолою після того, як вона вжалить? (Вмирає)

    Будь отруйних комах ти запам’ятав? (Тарантули, скорпіони, каракурти)

    VII. Прийоми надання першої допомоги при отруєнні отруйними рослинами? При укусі комахами?

    Які небезпеки нас можуть чекати в природі? Які правила повинні пам’ятати? Молодці! Всі добре працювали на уроці. Але найбільше жетонів заробила команда. і вони отримують медалі та оцінку«5».

    Пісня «Не дражніть собак»

    Короткий опис статті: отруйні комахи Урок націлений на формування у молодших школярів обґрунтованого поведінки у природному середовищі, правил безпечної поведінки у лісі, прийомів з надання першої медичної допомоги при отруєнні отруйними рослинами, при укусі комахами і дбайливого ставлення до багатств природи.

    Джерело: Урок навколишнього світу «Лісові небезпеки»

    Також ви можете прочитати